Barnskötare drabbas hårdast när välfärden sparar: ”Jag blev chockad”
Barnskötare drabbades hårdast av uppsägningarna i kommuner och regioner förra året. En av dem var Inas Hikmat, som nu funderar på att skola om sig till undersköterska.
– Det är sorgligt, det känns som jag måste börja om från noll.

Inas Hikmat.
Inas Hikmat hade jobbat i åtta år på Salvägens förskola i Eskilstuna när hon blev varslad om uppsägning.
– Jag kände mig chockad, jag hade ju jobbat så länge.
Redan 2023 ansåg hennes arbetsgivare Eskilstuna kommun att drygt 120 tillsvidareanställda barnskötare var övertaliga. Den gången slutade det med att 50 blev uppsagda.
Men Inas klarade sig kvar.
När det ett år senare var dags igen och stod plötsligt Inas Hikmats namn högst upp på listan över dem som riskerade att sägas upp. Men Inas Hikmats rektor kunde än en gång rädda hennes tjänst.
I juni förra året kom nya varsel och då stod det klart att Inas var en av 87 anställda som sades upp. Efter sex månaders uppsägningstid skulle hon tvingas sluta den sista november.
– Det var ingen rolig känsla alls. Jag kände mig otrygg på jobbet efter åtta års fast tjänst. Så det är väldigt tufft, säger Inas Hikmats.
Tusen som förlorat jobbet
Antalet anställda i kommuner och regioner som blev uppsagda ökade kraftigt förra året och landade på att totalt 2466 blev av med jobbet. Och värst var det inom förskolan.
Yrken där flest blev uppsagda 2024
- Barnskötare: 627
- Lärare: 233
- Elevassistent: 193
- Administratör: 191
- Handläggare: 167
- Personlig assistent: 88
- Förskollärare: 85
- Lärarassistent: 70
- Ledningsarbete: 68
- Instruktör/Handledare: 62
Källa: Omställningsfonden
Var fjärde anställd som blev uppsagd inom välfärden 2024 var en barnskötare. Det visar statistik från omställningsfonden, en stiftelse ägd av fack och arbetsgivare.
Barnkullarna minskar över hela landet och förskolor läggs ner eller slås ihop. De senaste fem åren har totalt nästan tusen barnskötare förlorat jobbet.
Inas Hikmat tycker det är orättvist att hon fick sluta när anställda på andra förskolor med betydligt kortare anställningstid fick vara kvar. Det beror på att Eskilstuna kommun den här gången bestämde sig för att räkna varje förskola för sig.
Tyckte det blev orättvist
Kommunal och andra fack protesterade och fick igenom att arbetsgivaren i alla fall skulle slå ihop förskolor i samma område när man gick igenom vilka som skulle sägas upp.
Men många anställda upplevde att det ändå blev orättvist, vilket är förståeligt, säger Magnus Öhling, sektionsföreträdare på Kommunal i Eskilstuna.
– Vi hade en som jobbat i 12 år som fick gå och en som jobbat i tre månader som fick stanna. Men om vi inte dragit ihop i kluster om tre förskolor hade de som jobbat 36 år fått sluta.
Totalt fanns det fler än 49 000 fast anställda barnskötare i Sverige i fjol. I det perspektivet låter inte knappt tusen uppsagda som så mycket.
Men Kommunals ordförande Malin Ragnegård tycker att situationen är jätteallvarlig. Hon är kritisk till att arbetsgivare lyfter fram minskade barnkullar som argument för att säga upp personal.
Så många barnskötare blev uppsagda
- 2024: 627
- 2023: 177
- 2022: 19
- 2021: 46
- 2020: 99
- 2019: 16
- 2018: 2
Källa: Omställningsfonden
– Nu finns ett gyllene läge att äntligen kunna göra något åt de stora barngrupperna, som kommunpolitiker gått till val på.
Kommunal: Behöver anställas fler
Enligt Kommunals beräkningar behövs det tvärtom anställas fler barnskötare om kommunerna ska nå de riktmärken för barngrupper som Skolverket satt upp.
Dessutom går barnkullar upp och ner, påpekar Malin Ragnegård.
– Om fem år kanske barnantalet ökar igen och då har arbetsgivarna gjort sig av med kompetenta erfarna barnskötare. Det kommer vara helt förödande den dagen man behöver dem igen, säger Malin Ragnegård.
Inas Hikmat fick ett vikariat på sin förskola och har nu jobb till den sista mars. Sedan vet hon inte vad som händer. Hon söker jobb i andra sektorer även om hon helst vill stanna kvar inom förskolan.
– Får jag inget nytt jobb inom förskolan kanske jag börjar plugga till undersköterska. För jag vill ha ett yrke där det finns jobb.