Systrarna och kommunalarna Anneli Nilsson och Annica Fasth förbereder sig inne i Kommunals stora tält. För dem har Tjejmilen blivit en familjetradition. De springer tillsammans med sin mamma Yvonne Fasth och Annelis dotter Simone Nilsson.
– Vi har gjort det i elva år nu, berättar Yvonne Fasth. Men Simone har bara varit med i två år.
De kom från Ronneby i fredags och förutom att springa Tjejmilen betyder traditionen också att springa på stan och att övernatta på hotell.
– Vi åker för att koppla av. Men vi hade nog inte åkt hit om det inte var Tjejmilen, säger Anneli.

Anneli Nilsson, Simone Nilsson, Annica Fasth och Yvonne Fasth sprang Tjejmilen för elfte året i rad..
Anneli Nilsson, Simone Nilsson, Annica Fasth och Yvonne Fasth har gjort en tradition av att springa Tjejmilen.

Ing-Marie Törnqvist, som är undersköterska och barnsköterska på Akademiska sjukhuset i Uppsala, har kommit tillsammans med sin kompis Eva Jansson. De är vana löpare och har sprungit Tjejmilen sex, sju gånger.
– Man får en kick så att man håller igång träningen resten av året, säger Eva Jansson. Man måste ha ett mål med träningen.
– Från mars, april springer jag ute och så cyklar jag till och från jobbet varje dag, säger Ing-Marie Törnqvist.
Målet är att komma i mål på under en timme, säger de innan de skyndar iväg för att värma upp.
Tusentals löpare hoppar med händerna i luften. Ur högtalarna strömmar Håkan Hellströms ”Kom igen Lena” för kulturministerns skull. Hon har inte missat en enda tjejmil sedan 1984 och befinner sig någonstans i vimlet av kvinnor.

Undersköterskan Ann Pedersen från Götene.
Ann Pedersen avverkade milen på 45 minuter. 

Drygt en halvtimme efter starten kommer vinnaren i mål. Undersköterskan Ann Pedersen från Götene är den första som kommer tillbaka till Kommunals tält. För henne tog milen 45 minuter.
– Jag börjar väl bli gammal, jag har fått bättre tid förr, säger hon medan hon hugger in på sin välförtjänta ostkaka.
Året runt springer hon tre gånger i veckan, även på vintern. Också för henne har Tjejmilen blivit en tradition, att komma hit på fredagen, gå i affärer och äta gott för att sedan springa.
– Det är otroligt egentligen att man kan få ihop så många tjejer på ett och samma ställe. Det roligaste är att alla får vara med, de jätteduktiga och de som går med barnvagn eller stavar.

Ing-Marie Törnqvist och Eva Jansson sitter snart och äter ostkaka de också.
– Det blev inte under en timme, jag sprang nog bättre förra året, säger Ing-Marie men verkar inte överdrivet besviken. Det var tufft men det var jättebra väder att springa i.
Nu väntar ett års träning för Ing-Marie och Eva, som redan har anmält sig till nästa års omgång.

Kommunals förbundsordförande Annelie Nordström på Tjejmilen 2010.
Kommunals förbundsordförande Annelie Nordström var på plats vid årets Tjejmil.