Att kommunerna och landstingen inte har fett med pengar framförs varje gång det är avtalsrörelse. Men hur fördelar de pengarna de har mellan olika medarbetare. Lönestatistiken för 2000-talet pekar på att svaret är: mest till de som har mest.
Än så länge finns dock inte siffrorna för 2004.

Bland de grupper vi har undersökt fick Kommunals undersköterskor i procent räknat 2003 relativt bra utdelning. Men det som gör de siffrorna osäkra är att i många kommuner och landsting ingår också höjningen för 2004 i löneuppgiften. Man förhandlade och satte löner för både 2003 och 2004 under 2003.

Bäst utveckling hade utan tvekan cheferna inom landstingen haft som 2003 fick 7,5 procent eller i snitt 2770 kronor mer i månaden. Det betyder sammanlagt 17 procent under 2000 till 2003. Kommuncheferna fick sammanlagt 15 procent under samma period.
Sjuksköterskorna som haft arbetsmarknaden i ryggen under tidigare år med höga lyft drar inte längre ifrån övriga på samma markanta sätt.

För Kommunals övriga grupper – som fastighetsskötare, vaktmästare och städare – blev 2003 till och med sämre än de båda tidigare åren.

Kommunerna Höjning 2001-2003

Högre chefer 15%

Anläggningsarbetare 12%

Fastighetsskötare 12%

Undersköterskor, mfl 14%

Vårdbiträden, personliga assistenter mfl 12%

Landstingen

Läkare 14%

Högre chefer 17%

Sjuksköterskor (inklusive avdelningschefer) 14%

Undersköterskor, barnskötare, skötare vårdare mfl 13%

Vaktmästare 12%

Städare 11%