Hur ska jag sova vid nattskift?
På vilket sätt ska man bäst sköta sin sömn och vila när man är nattarbetare? Jag arbetar periodvis och är ledig åtta dygn och så rullar det på igen. Jag tycker det är lite knepigt att komma in i normala vanor vid ledighet!
Marilyn
Att sova eller vila tillräckligt, är minst lika viktigt som att motionera och att äta rätt. När man jobbar natt får man ofta problem med sömn och mathållning. Jag brukar rekommendera att man försöker göra nattrutinerna så lika dagrutinerna som möjligt. Du skriver inte hur många dygn i sträck du arbetar, men det är förmodligen inte mer än fyra-fem. Mitt tips är att du bör äta medan du är vaken under natten. Ta en lättare lunch innan du börjar jobba och huvudmålet någon gång mitt i natten. Det gör att kroppen lär sig att vara vaken när du äter.
Motion lämpar sig bra på kvällen innan jobb, så att du blir lite piggare efteråt.
När du kommer hem efter sista jobbpasset för perioden, försök att träna direkt på morgonen, till exempel styrketräning, löpning eller något annat fysiskt krävande. Sedan äter du frukost och sover under förmiddagen och dagen. Kanske behöver du sova lite kortare tid denna dag, för att inte vara så pigg på kvällen. Ät sedan lunch när du vaknar och middag som vanligt på kvällen före en kvällspromenad, som gör att du varvar ner och kan somna lättare igen. Att ställa om dygnsrytmen tar några dagar, det vet alla som flugit långt någon gång. Med hjälp av motion, mat vid rätta tidpunkter och så regelbundna sömnvanor som möjligt anpassar vi oss lite fortare.