Örebro Stadspark vackrast
- Vi började göra om parken ordentligt 1997, nu är den väldigt uppskattad, säger Jan Bülow, parkarbetare i Örebro Stadspark som utsetts till "Årets vackraste park" 2004. Förra året kom parken på tredje plats.
– Egentligen borde vi ha vunnit förra året, i år har vi tvingats dra ner på ogräsrensningen. Men parken är fin, vi har skapat nya rum, som en örtagård, en japansk avdelning, rosengård och stenparti med vatten. Ibland möter vi örebroare som inte varit i parken på tio år, de känner inte alls igen sig, berättar Jan Bülow.
Tvåa i tävlingen kom Pildammsparken i Malmö och trea DBW:s (De badande vännerna) Botaniska Trädgård i Visby. Luleå Stadspark fick ett specialpris som vackraste vinterpark.
”Årets vackraste park” har funnits flera år i några länder i Europa, och det är ett företag i motorbranschen som tagit initiativet till tävlingen. Den första vinnaren i Sverige var Göteborgs Botaniska Trädgård som vann priset 2003, Örebro Stadspark kom då trea.
” Med hög ambition på skötsel och underhåll har staden lyckats bevara parkens traditionsrika historiska miljö och samtidigt visat mod att utveckla och förnya. Parken sjuder av liv och erbjuder möjligheter till avkoppling, aktiviteter och sinnesintryck av alla slag” skriver juryn i sin motivering.
Parken fick också flest röster i allmänhetens omröstning på nätet.