”Arbetsgivarnas fel att bussförare saknas”
Omöjliga arbetstider förklarar bristen på bussförare. Det konstaterar Näringsdepartementet. Därför ska näringsminister Björn Rosengren bjuda in arbetsgivare och fackföreningar för att tillsammans med AMS diskutera hur bristen på bussförare kan försvinna och arbetsgivarnas ansvar för det.
Bristen märks framför allt i storstadslänen. I dagsläget finns cirka 100 personer i förarutbildning. Men enligt AMS råder samma problem inom bussbranschen som inom vården. Arbetsgivarna erbjuder bara tim- och deltidsanställningar som ingen kan försörja sig på. Därför är det svårt att rekrytera nya bussförare.
— Självfallet är det olyckligt om det uppstår bristsituationer i ett yrke där det finns utrymme att utbilda fler. Det är arbetsgivarna som har ett ansvar för att utbilda sina anställda och erbjuda dem drägliga arbetsförhållanden, säger Björn Rosengren i ett pressmeddelande.