De hjälpte offren efter terrordådet
Det är snart ett år sedan terrordådet på Drottninggatan. Rättegången mot Rahkmat Akilov har pågått i några veckor och nu ska de som drabbades höras. KA har pratat med en brandförman och en ambulanssjukvårdare som jobbade den dagen.

Klockan var strax före tre på fredagseftermiddagen den sjunde april förra året, när en lastbil dundrade fram längs Drottninggatan i centrala Stockholm. Fem personer dog, många skadades allvarligt och ännu fler påverkades psykiskt av att ha varit nära händelsen.
I dag startar förhören i rättegången med de målsägande, alltså de som åklagaren har tagit med i åtalet som drabbade.
KA har pratat med en ambulanssjukvårdare och en brandförman som arbetade den där dagen på Drottninggatan och hjälpte de drabbade.
Robert Kaattari, brandförman:
”Vissa grejer bär man alltid med sig”Foto: Anna Simonsson
Stefan Åkerhielm, ambulanssjukvårdare:
”Jag hade inget skydd över huvud taget”