Att slopa karensdagen fungerar inte enligt nuvarande lagstiftning. Där är Jeanette Hedberg, tf biträdande förhandlingschef på SKL glasklar.

– Lagen är tvingande, vilket betyder att det inte går att göra avvikelser från den.

Men det finns redan arbetsgivare som ersätter anställda för karensdagen. Hur fungerar det?

– Vi är medvetna om att man gör saker på sina håll. Men jag får begränsa mitt svar till vad som är möjligt enligt lagen. Det är det svar vi ger våra medlemmar. Sedan får vi inte frågan av alla våra medlemmar, förstås.

 

LÄS OCKSÅ: Här kan karensen slopas i förskolan

 

Vad blir konsekvenserna om någon kommun ändå gör det på något sätt?

– Jag kan inte svara på det, men det är inte korrekt. Lagen är tvingande i den delen och du kommer inte att få något annat svar från någon i SKL-huset. Det skulle krävas en lagändring för att låsa upp det, vilket också har krävts vid olika tillfällen, säger Jeanette Hedberg.

Göteborgs kommunalråd Daniel Bernmar (V) låter sig inte nedslås av SKL:s besked.

– Det finns absolut en lösning. Vi tänker oss att det kan hanteras som någon slags förmån och ska utreda hur vi ska lösa det innan det träder i kraft. Det är omöjligt att inte ta ut karens, men sedan kan vi ersätta det på något vis. Det är svårt att tänka sig att man inte kan få betala ut ”mer” i lön, säger Daniel Bernmar.