Thorwaldsson vill ha vinstförbud i skolan
LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson ger sig in i vinstdebatten. I en intervju med Svenska Dagbladet förklarar han att han vill ha ett totalt vinstförbud i skolan.

Karl-Petter Thorwaldsson.
– Jag tycker verkligen att man ska ta upp till seriös debatt om att ha ett helt vinstförbud när det gäller skolan, säger Karl-Petter Thorwaldsson till Svenska Dagbladet.
Därmed avviker Thorwaldsson en aning från LO:s tidigare ställningstagande att tillåta en vinst som motsvarar statslåneräntan plus en procent för företag som verkar i välfärdssektorn.
–Just när det gäller skolan verkar det som att just detta att den är utsatt för en marknad som är huvudproblemet, säger Thorwaldsson.
Han säger ingenting om den övriga välfärdssektorn i intervjun.
I november presenterar socialdemokraten Ilmar Reepalu sin välfärdsutredning, där det enligt vad som läckt uti förväg, kommer ett förslag om ett tak för vinsterna i välfärdssektorn.