Mette Nord, ordförande för Fagforbundet.Mette Nord.

Mette Nord valdes till ny ordförande vid Fagförbundets pågående landsmöte i Oslo. Hon har en lång facklig karriär bakom sig och blev vice ordförande för Fagforbundet 2009. Under det senaste året har hon varit ledig från det jobbet för att jobba som statssekreterare hos statsminister Jens Stoltenberg, som nyligen förlorade valet.

Den nya regeringen består av Høyre och Fremskrittspartiet, något som Mette Nord ser som en stor utmaning nu när hon ska leda Fagforbundet.
  – När vi ser vad de mörkblå har signalerat inom områden som påverkar våra medlemmar vet vi att vi går tuffa tider till mötes. De kallar det en uppmjukning, men för många av våra medlemmar betyder det både en försämring när det gäller möjligheterna till tillfälliga anställningar och att folk får jobba längre arbetsdagar utan övertidsersättning, säger hon till Fagbladet.