Riskkapitalet tar över djurvården
Nu har riskkapitalet hittat till nästa bransch -- djursjukvården. Det senaste året har två stora företag i rask takt köpt upp privata sjukhus och kliniker och kontrollerar i dag en stor del av marknaden.
-- Vi har inte märkt av några större förändringar för våra medlemmar men vi håller koll på utvecklingen, säger Per Holmström, Kommunals förste vice ordförande.
Det senaste året har en stor förändring skett av den privata marknaden för djursjukvård – två stora företag har klivit in som majoritetsägare i en rad privata djursjukhus och djurkliniker.
De två företagen är Evidensia, som äger 55 veterinärkliniker runt om i Norden. Huvudägaren är riskkapitalbolaget Valedo Capital. Enligt Göteborgs-Posten planerar de att sälja med vinst inom fem år. Det andra företaget är Djursjukhusgruppen som äger 35 kliniker, bland annat Norges största djurklinikkedja. De har Fidelio Capital som huvudägare.
Evidensia och Djursjukhusgruppen står nu för 60-70 procent av omsättningen hos de företag som är anslutna till branschorganisationen Svensk Djursjukvård. Svensk Djursjukvårds medlemsföretag står i sin tur för ungefär två tredjedelar av den privata marknadens totala omsättning.
– Jag tror att de nya koncernerna börjar bli ganska klara med uppköpen nu, de har förvärvat merparten av de stora och medelstora företagen och jag tror inte att de är intresserade av de mindre företagen, säger Maria Lundvall, generalsekreterare för Svensk Djursjukvård.
Kommunal har 760 medlemmar inom den privata djursjukvården och har noterat förändringen av marknaden. Men än så länge har det inte märkts av några konsekvenser för medlemmarna, säger Kommunals förste vice ordförande Per Holmström.
– Vi följer branschen och ser vad som händer. Det viktiga för oss är att medlemmarna har så bra villkor som möjligt, säger Per Holmström.
Den här typen av företag vill ofta effektivisera för att öka vinsterna, ser ni några risker med det för medlemmarna som jobbar inom företagen?
– Det finns alltid en risk med vinstdrivande företag, att ivern att tjäna pengar går ut över personalen. Då gäller det för oss att bevaka att de har så bra villkor som möjligt och får vara med och dela på vinsten. Framför allt måste vi ut och prata om att det är viktigt att vara med i facket.
Andelen djursjukskötare och djurvårdare som är med i facket är ganska låg, enligt Kommunal. Däremot har de flesta av företagen kollektivavtal.