– Jag är jätteglad. När utlandschefen Pia Lundberg ringde mig tog jag ett stort glädjeskutt. Det känns mycket spännande att få komma till  Berlin i ett sådant här sammanhang, säger Nermina Lukac i ett uttalande efter beskedet.
  Nermina Lukac bor i Helsingborg och arbetar på en fritidsgård. Hon har tidigare arbetat på en tejpfabrik.
  Läs en intervju med Nermina Lukac (se länk) och med filmens regissör Gabriela Pichler (se länk).

 Nermina Lukac, fritidsledare.Nermina Lukac.
Foto: André de Loisted.

I Venedig vann ”Äta, sova, dö” kritikerveckans stora pris plus publikpriset. I Lübeck vann den NDR-priset och i Sevilla Golden Girardillo-priset. På American Film Institutes filmfestival vann den jurypriset.
  Nermina Lukac har hittills vunnit pris för bästa aktris på filmfestivalerna i Sevilla och Amiens, tagit emot hedersomnämnande på Zürich filmfestival samt blivit utnämnd till årets Rising Star på Stockholms filmfestival.

Det är European Film Promotion (EFP) som utser Europas tio Shooting Stars, varav Nermina Lukac alltså är en.