Igår (torsdag) beslutade kommunfullmäktige i Falun att lägga ut all personlig assistans på entreprenad. Kommunal i har varit emot förslaget sedan det presenterades ifjol.  Igår förmiddag samlade de ihop nästan 1000 namnunderskrifter mot förslaget, som de överlämnade till fullmäktiges ordförande Karl-Erik Pettersson (S) innan sammanträdet. 
  Malin Ragnegård är ordförande för Kommunal i Falun.
  Varför är ni emot förslaget?
  – Det är en väldigt viktig fråga för många av våra medlemmar, och vi för medlemmarnas talan. 
  Hur påverkar förslaget era medlemmar?
  –  Avtalen med de privata utförarna är sämre än de med kommunen. Det finns en större trygghet med att jobba i kommunen. Vi har lokala avtal om reviderad jour, vilket innebär att de kommunalanställda assistenterna alltid får full lön när de jobbar.
  Finns det några andra problem med förslaget?
  – Många brukare och gode män känner sig överkörda. De har inte fått delta i processen. Jag vet att det är en grupp gode män som ska överklaga beslutet.
  Har ni haft någon kontakt med socialdemokraterna i socialnämnden som drivit förslaget?
  –  De har inte velat diskutera det här. Vi har bjudit in dem flera gånger, men de har hållit sig undan. Det har nästan varit det tråkigaste med hela processen. Om man tar ett kontroversiellt beslut ska man också kunna stå för det.
  Vad händer nu?
  – Beslutet är taget så vi får gilla läget. Nu ska vi vara med och utforma ett avtal som är bra för våra medlemmar.