Ny lag ska avreglera kollektivtrafiken
Regeringen lägger fram en ny lag om kollektivtrafik. Det är ett systemskifte, protesterar Socialdemokraterna.
Men den privata bussbranschen är nöjd.
Regeringen fortsätter att avreglera Sverige. Den här gången är det kollektivtrafikens tur.
Regeringen föreslår att de privata bussbolagen fritt ska kunna starta busslinjer, till och med att konkurrera med varandra på samma linje.
Bravo, utropar den privata bussbranschen. Men den är ändå inte riktigt nöjd.
Bussbranschens Riksförbund, BR, beklagar att kommuner och landsting fortfarande ska ha möjlighet att i konkurrens bedriva egen kollektivtrafik. BR vill därför ha ett förbud mot att kommuner och landsting får samarbeta regionalt om kollektivtrafiken.
Den borgerliga majoriteten i Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, är positiv till regeringens förslag.
Socialdemokraterna tycker att det är fel att skattebetalarna och samhället ska ha ansvaret för olönsamma delar av kollektivtrafiken, medan de privata bussbolagen fritt ska kunna ta över lönsamma delar av trafiken.
Partiet menar att kommuner, landsting och regioner ska fortsätta att ha det övergripande planeringsansvaret för kollektivtrafiken, men att privata bolag genom upphandling kan få rätt att utföra själva trafiken.
Därför kommer Socialdemokraterna tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet att senare presentera ett eget förslag med siktet inställt på att fördubbla resandet i kollektivtrafiken till 2020.