Fel att upphäva stoppet
Det var fel att köra över skyddsombudet och öppna det stängda badet. Malmö kommun får betala 60 000 kr i skadestånd till skyddsombudet och facket.
Skyddsombudet på Aq-va-kul i Malmö stängde badet en dag i november när personalen fick hosta och brännande smärta i halsen. Badet hade chockklorerats efter höstlovet, och skyddsombudet fick själv åka till sjukhus.
Verksamhetschefen öppnade dock badet igen. Nu får kommunen betala 40 000 kr i skadestånd till skyddsombudet, och 20 000 kr till Kommunal för brott mot förtroendemannalagen.
– En chef har inte rätt att upphäva skyddsombudets beslut att stoppa verksamheten, det kan bara skyddsombudet självt eller Arbetsmiljöverket göra, förklarar Anna Bexell, ombudsman i Kommunal Skåne, som förhandlat med kommunen.