Den varningen utfärdar Maria Tullberg, fil dr i företagsekonomi vid Handelshögskolan i Göteborg, i en färsk studie.

I sin rapport diskuterar hon så kallade tvättstugescheman utifrån ett jämställdhetsperspektiv.

”Genom större möjligheter till individuella scheman kan kvinnorna lättare samtidigt fullfölja sitt ansvar för familjen”, skriver hon i rapporten.

Hon har studerat fem olika äldreboenden där flexibel arbetstid fanns på två av dem.

Maria Tullberg konstaterar att alla hon talat med varit positiva till individanpassade scheman, såväl chefer och personal som fack- och arbetsgivarorganisationer.

Men syftet med rapporten, som förutom fältstudier också bygger på intervjuer, har varit att problematisera införandet av individuella scheman påpekar hon.

Studien ingår i ett större forskningsuppdrag om Kommunalt ledarskap som finansieras av Kommunförbundet och den statliga myndigheten Vinnova.

Fotnot: Rapporten är ännu inte klar men kan så småningom hämtas på Internetadressen: www.handels.gu.se/gri/