ONSDAG
19 Juni 2013

Rubrik: Senaste nummret KA 10/13.
Rubrik: Fråga KA

A-kassan

OBS! Tänk på att ändrade lagar och avtal kan ha gjort gamla frågor och svar inaktuella.

Expert Anna Hammarberg

A-kassan

Anna Hammarberg, försäkringsansvarig.
Regler och tolkningar från april 2010, tidigare frågor besvarade av Berit Markeryd som gått i pension.

Kan jag tacka nej till omplacering?

2010-10-01 Om jag tackar nej till en omplacering vid uppsägning på grund av arbetsbrist, kommer jag då att förlora min rätt till a-kassa på samma sätt som om jag hade tackat nej till ett arbete vid arbetslöshet? Satu

SVAR: Om du blir uppsagd från din anställning och erbjuds en annan anställning som du tackar nej till, kan  din ersättning sättas ned om det erbjudna arbetet är lämpligt och du inte har några godtagbara skäl för att tacka nej. Tackar du däremot nej innan du anmält dig som arbetslös och inte har en påbörjad period kan du ha rätt till ersättning utan nedsättning på dagpenningen. 

Har du en fråga till våra experter?

Högerrubrik: Dagens fråga

Vill du dela föräldraledigheten lika?

Kvinnor håller hårt i föräldradagarna, säger LO-ordföranden Karl-Petter Thorwaldsson, som vill ta itu med synen på man och kvinna.

Se resultat

KA på Facebook
Gilla KA på Facebook
Soduko
Kommunal
Rubrik: Annonser
da media
OCTEAN_140x300
Svenska Afghanistankommittén